*ژورنال غذای لادن*

ایده هایی نوین در آشپزی و تغذیه سالم

 کیک شیفون با تزیین توت فرنگی
Chiffon cake with Strawberry Decorationمواد لازم برای تهیه ی یک عدد کیک شیفون به ابعاد 20 سانتی متر:

تخم مرغ ................... 4 عدد

شکر ........................ 1 پیمانه سرخالی (کمی بیشتر از 4/3 پیمانه)

وانیل شکری ............. 1/4 قاشق چایخوری (چنانچه وانیل خالص استفاده می کنید، 1/8 استفاده کنید تا طعم تلخی نگیرد)

آب گرم ..................... 1/4 پیمانه (آب نباید خنک و نباید جوش باشد)

آب لیمو ترش ............. 1 قاشق غذاخوری (یا اسانس پرتقال 2 قطره)

رنده پوست پرتقال ....... 1 قاشق چایخوری

روغن مایع .................. 1/4 پیمانه

آرد سفید ................... 1/4 ، 1 پیمانه

بکینگ پودر ................. 1 قاشق چایخوری

توت فرنگی ................. نیم کیلو

بستنی وانیلی، توت فرنگی یا طعم دلخواه ..... 1 پیمانه (آب شده)


مواد لازم برای تهیه خامه قنادی:

خامه با حداقل 35 درصد چربی ...... 350 میلی لیتر

پودر شکر .................................. 65 گرم

وانیل شکری ............................. 1/4 قاشق چایخوری

 

نکات لازم قبل از تهیه ی کیک:

ابتدا کف قالب مورد نظر را (قالب گرد 20 سانتی متری) کمی با اسپری روغن، روغن مایع یا کره چرب کرده و کاغذ روغنی بیندازید. اگر قالبتان خوب نیست و یا اطمینان ندارید که کیک به آن نمی چسبد دیواه ی قالب را نیز کاغذ روغنی بگذارید و باقی مانده ی کاغذ که از قالب بیرون مانده را قیچی کنید. نیازی نیست روی کاغذ روغنی را دوباره چرب کنید. 

تخم مرغ ها را شسته و کاملا" خشک کنید و در دمای اتاق قرار دهید تا همدما با محیط شوند.

برای اندازی گیری آرد، هرگز لیوان را درون ظرف آرد نزنید بلکه با قاشق پیمانه را پر کنید. اکنون آرد را 2 مرتبه الک کنید سپس بکینگ پودر را هم افزوده و یکبار دیگر آرد را الک کنید و زبری های باقی مانده ی آرد را دور بریزید.

فر را با حرارت 180 درجه سانتی گراد (160 درجه سانتی گراد برای فرهای برقی) از پیش گرم کنید.

طرز تهیه:

1- در کاسه ی بزرگی تخم مرغ ها را شکسته و با وانیل با دور متوسط همزن هم زده و با لیسک اطراف ظرف را مرتب تمیز نمایید. کمی که تخم مرغ باز شد، شکر را به صورت یک رگه به آن اضافه کنید. کم کم اضافه کنید تا خفه نکند. سپس شروع به همزدن با همزن برقی با دور متوسط کرده و آنقدر هم بزنید تا حجم مواد 2 برابر شده و مایه شما سفت و کرم رنگ شود. این مرحله حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد و تاثیر زیادی در پف کردن کیک و نداشتن بوی زحم تخم مرغ دارد. دقت کنید کیک را فقط از یک جهت و با درجه ی متوسط هم بزنید زیرا اگر از درجه تند همزن استفاده کنید در کیک حباب های درشت ایجاد می شود.

2- آب لیمو ترش و یا اسانس پرتقال را درون آب گرم بریزید. زمانی که حجم مواد 2 برابر شد و جای پره های همزن روی مواد دیده شد، آب و آب لیموترش و یا اسانس پرتقال را که باهم مخلوط کردید، کم کم به مواد اضافه کنید. در این مرحله مایه کمی رقیق می شود کمی هم بزنید تا سفت شود و جای پره های همزن بماند. سپس در آخرین مراحل باید رنده ی پوست پرتقال یا لیموترش را (در صورت دلخواه) اضافه کنید تا تلخ نشود.

3- سپس روغن را اضافه کنید و فقط 1 بار با همزن هم بزنید تا در مرحله ی بعد که افزودن آرد هست، مواد گلوله نشود. اکنون همزن را خاموش کرده و کناری قرار دهید و آرد را که قبلا" 3 مرتبه الک کرده و بکینگ پودر هم به آن افزوده اید در طی 3 مرحله اضافه کنید. ابتدا آرد را روی سطح مواد حل کرده و سعی کنید آرد روی سطح مواد حل شود و کف نرود برای این کار روی کیک را با لیسک هم زده و بعد به صورت دورانی آرد را با مواد مخلوط کنید.

4- سپس مایه کیک را داخل قالب ریخته و برای ریختن مواد داخل قالب از پشت مواد کمک بگیرید و با لیسک یا قاشق از پشت مواد داخل قالب ریخته و قالب را پر کنید. دقت کنید که به اندازه یک بند انگشت از روی قالب باید خالی باشد تا زمان پف کردن روی کیک ترک نخورد و سرریز نشود. در آخر یک تکان جزیی به قالب بدهید و نه ضربه ای. زمانی که آرد با مواد مخلوط شد باید سریعا" قالب داخل فر برود و اصلا" مکث نکنید.

5- سپس در فر 180 درجه سانتی گراد به مدت حدود 45 دقیقه قرار دهید. در طبقه وسط و یا دورترین طبقه از کف فر قرار دهید و بهتر است که قالب را روی سینی فر قرار دهید تا کف کیکتون برشته و یا سوخته نشود (بسته به کوچکی یا بزرگی فر شما دارد). برای اینکه مطمئن شوید کیک پخته است یا خیر، پس از گذشت 4/3 از زمان پخت در فر را باز کرده و با انگشت روی کیک بزنید اگر جای انگشت نماند، به معنای پخت کیک هست. و یا با استفاده از خلال دندان، به این صورت که خلال دندان را درون کیک فرو کرده و چنانچه تمیز خارج شد و کیک به آن نچسبیده بود به معنای پخت کیک هست. سپس از فر خارج کرده و اجازه دهید در قالب خنک شود تا زمانی که بتوانید آن را با دست بگیرید، حدود 5 تا 8 دقیقه، برای اینکه کیک را بخواهید خنک کنید، باید از قالب روی توری برگردانید تا کیک از همه طرف خنک شود. کیک نباید داخل قالب خنک شود زیرا خمیر می شود و باید روی توری برگردانده شود. چنانچه ته کیک شما سوخته بود، پس از خنک شدن ته آن را با کارد خراش دهید و یا بهتر است که با رنده بتراشید.

سپس کیک را از وسط به دو نیم کرده و کناری قرار دهید تا کاملا" خنک شود تا هنگام خامه کشی، خامه روی کیک آب نشود. برای دو نیم کردن کیک می توانید توسط یک کارد تیز بلند و با دقت کیک را به دو نیم کنید و یا از تکنیک زیر بهره بگیرید:

تکنیک دو نیم کردن کیک توسط خلال دندان:

اطراف کیک را در قسمت وسط و به فاصله های کوتاه خلال دندان فرو کنید. خلال دندان ها را تا نصفه فرو کنید و سپس توسط کارد تیز بلندی کیک را به آرامی از بالای خلال دندان ها برش بزنید و پس از ان مطمئن شوید که همه ی خلال دندان ها را دور ریخته اید. سپس اجازه دهید کیک در قسمت وسط نیز کاملا" خنک شود. بهتر است همواره ته کیک را که صاف تر است برای روی کیک در نظر بگیرید تا رویه ی کیک شما صاف باشد و هنگام خامه کشی یک کیک با رویه ی صاف داشته باشید.در مرحله ی بعد نوبت به مرطوب سازی کیک هست. برای این کار ابتدا دو سمت کیک را که قرار است روی هم قرار بگیرند توسط برس، بستنی توت فرنگی آب شده (و یا طعم دلخواه) بمالید تا کیک کاملا" مرطوب شود دقت کنید زیاد هم نباید خیس شود تا برداشتن کیک برایتان مشکل باشد. برای مرطوب سازی کیک می توانید از شیر همراه با کمی شکر و یا بسته به طعم کیک از شیر کاکائو نیز استفاده کنید ولی بهترین راه برای مرطوب کردن کیک، بستنی آب شده با طعم دلخواه کیک هست.

سپس خامه ی زده شده و آماده را روی یک نیمه کیک مالیده و روی آن را توت فرنگی های نصف شده قرار دهید (مقداری از توت فرنگی ها را نیز برای تزیین نگه دارید) طوری که کاملا" روی نیمه ی  کیک را با خامه و توت فرنگی پوشش دهید. پس از آن نیمه دیگر کیک را روی آن قرار دهید و چنانچه توضیح داده شد، بهتر است ته کیک در قسمت رو قرار بگیرد تا رویه کیک صاف باشد. سپس اطراف و رویه کیک را با یک لایه خامه بپوشانید و در یخچال به مدت حداقل 1 ساعت قرار دهید تا کمی سفت شود سپس از یخچال خارج کرده و رو و اطراف کیک را کاملا" با خامه بپوشانید. برای اینکه خامه مالیده شده تمیز و صاف باشد پس از اتمام کار توسط روبان یا یک تکه کاغذ روی خامه را صاف کنید. مطابق شکل با خامه که درون قیف حاوی ماسوره ستاره قرار داده اید تزیین کنید و اطراف و روی کیک را با ورقه هایی از توت فرنگی تازه بپوشانید.


 


نحوه ی تهیه ی خامه برای روکش و فیلینگ کیک:

تهیه خامه قنادی:

ابتدا خامه و ظرف مورد نظر را که قرار است خامه را در آن بزنید به مدت 20 دقیقه درون فریزر قرار دهید تا خنک شود. دقت کنید زیاد نماند تا خامه یخ نزد. سپس خامه را در ظرف خنک شده ریخته و با همزن دور متوسط شروع به هم زدن نمایید )چنانچه فصل تابستان است و هوا گرم است ظرف محتوی خامه را روی کاسه ی یخ قرار داده تا خنک بماند). پس از گذشت 5 تا 10 دقیقه که خامه کمی سفت شد، شکر و وانیل را به صورت پره ای اضافه کنید. یعنی یکجا اضافه نکنید بلکه به آرامی و همان طور که همزن روشن و در حین کار است شکر و وانیل را بیفزایید. آنقدر به هم زدن ادامه دهید تا خامه سفت شده و جای پره های هم زن روی خامه محو نشود. حدود 10 تا 15 دقیقه باید به هم زدن ادامه دهید. دقت کنید که اگر زیاده از حد خامه را بزنید تبدیل به کره می شود و برای صبحانه باید مصرف کنید! حین زدن خامه می توانید شیرینی آن را بچشید و مطابق ذایقه خود میزان شیرینی آن را تعیین کنید.

 

 250 روش دیگر برای تهیه ی خامه این است که گرم خامه کم چرب و 250 گرم خامه پرچرب استفاده کنید همراه با 125 گرم پودر شکر که البته اگر خامه قنادی باشه میزان شکر کمتر میشه. در مورد پودر خامه هم می تونید از 100 گرم پودر خامه، 100 گرم پودر قند، 1 پیمانه شیر سرد و کمی وانیل شکری استفاده کنید. خامه کاله هم می تونید استفاده کنید همراه با 1 تا 2 قاشق غذاخوری پودر خامه. پودر خامه کیفیت خامه ی معمولی رو نداره ولی باعث سفتی و فرم دهی خامه می شه. باید آنقدر خامه رو هم بزنید تا جای پره های همزن روی خامه محو نشه و خامه از ظرف نریزید وقتی ظرف رو وارونه می کنید ولی دقت کنید که اگر هم خیلی زیاده از حد خامه رو بزنید باید صبحانه به عنوان کره مصرف بکنید  .
نوشته شده در چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ساعت توسط لادن|


آخرين مطالب
»
» آرانچینی
»
» کیش کدو حلوایی
» کیک هندوانه ویژه ی شب یلدا
» آش انار
» آیس کافی
» کیک شیفون با تزیین توت فرنگی
» هایلایت کدوحلوایی
» مافین کدوحلوایی با سبزیجات
Design By : Pichak